איך לעצב אתרי אינטרנט? / עיצוב אתרים מקצועי

אתר האינטרנט הוא אחד מאפיקי התקשורת המרכזיים בין העסק לקהל הרחב, באמצעות האתר, הציבור יוצר קשר עם הארגון, מבצע רכישות, משאיר פרטים ומקבל מידע. על אילו עקרונות צריך לענות עיצוב האתר? מהם מרכיבי בניית האתר? וכיצד ניתן לשדרג את חווית המשתמש באמצעות עיצוב אתרי אינטרנט? כל התשובות כאן בכתבה.

על אילו עקרונות צריך לענות עיצוב האתר?

עיצוב האתר הוא חלק מהותי מכרטיס הביקור המקוון של העסק ועליו לענות על שלושה עקרונות:

  • נראות בהלימה למיתוג העסקי, לשפה, לערכים ולאווירה, שהעסק מעוניין לשדר
  • התאמה לצרכי הלקוח: קבלת מידע, חנות מקוונת, מגזין, בלוג, תיק עבודות
  • חווית משתמש נוחה, אסתטית ומזמינה, המעוררת עניין וסקרנות ומעודדת את הגולש לשוטט באתר, להאריך את השהות בו ובכך להעמיק את ההיכרות עם המותג

מהם מרכיבי בניית האתר?

לאתר איכותי יש שלושה מרכיבים מרכזיים:

  • מרכיב טכני הכולל התמצאות והכירות עם כלים ייעודיים לבניית אתרים בוורדפרס היכרות עם תוספים, התקנתם, כתיבת קוד, התאמת עיצוב בין דפי האתר השונים, רספונסיביות וכדומה
  • עיצוב חזותי מסר חזותי נקלט פי 80% ממסר מילולי, עיצוב אתר האינטרנט צריך לגלם באופן אינטואיטיבי ממש את ערכי המותג, האווירה, הנראות וקהל היעד אליו פונה המותג. הדבר בא לידי ביטוי בבחירת הגופנים, ריווח השורות, גוונים, שימוש בתמונות, סמלילים, מיקום אובייקטים במסך, שימוש בתוספים, המשפרים את חווית השימוש למשל, קוביות מתהפכות, הפניות לקישורים, הקרנות סרטונים, מסכים נגללים, מצגות למעשה בתחום עיצוב האתר האפשרויות הן בלתי מוגבלות ולכן דווקא כאן חשוב לדייק ולבחור את המאפיינים המתאימים ביותר, שימחישו באופן אומנותי ושימושי את מטרת האתר.
  • תוכן המציג את מומחיות המותג, ו"נקרא" בשפה "שמדברת" אל קהל היעד, שפה שברוב המקרים חוזרת על עצמה גם ב"שערים דיגיטליים" אחרים של הארגון כמו הרשתות החברתיות והקמפיינים הפרסומיים במדיות השונות.

כיצד ניתן לשדרג את חווית המשתמש באמצעות עיצוב אתרי אינטרנט?

ראשית על ידי אפיון האתר, כך שזה יהלום את המטרה העסקית, בין אם מדובר על בחירת הדומיין ושם האתר/ המותג, ובין אם מדובר על עיצוב מהיסוד, הכולל תהליך מיתוג מלא ( לוגו, סלוגן, גוונים מובילים, אפיון שפה) . חווית משתמש טובה מתחילה בתבנית נכונה, אשר פוגשת את ייעוד האתר, ישנן תבניות לאתרים המשמשים כמגזינים, וישנן תבניות לאתרים המשמשים כבלוגים, אתרי תדמית ותיקי עבודות, ישנן אף תבניות של דף נגלל אחד המשמשות אתרים קצרים, המשמשים כ"נקודת נחיתה" ליצירת קשר אינטרנטית, התבנית הנכונה היא הבסיס לבניית האתר ולתכנון האתר. חווית משתמש לעולם לא תהיה שלמה ללא תכנון מקדים הכולל כפתורי ניווט, שימוש בסמלילים, תמונות מתוקנות ומעוצבות, סרטונים, "גיפים", תבליטים והתאמת התמונה לתוכן המלווה אותה. כאשר מתקיימת הלימה בין המרכיבים השונים של דפי האתר, נשמרת השפה העיצובית ונח להתמצא באתר בקלותאלו הן אבני הייסוד ליצירת חווית משתמש איכותית.